Adıyaman Kutlu Doğum Etkinliğine Katılan Tüm Halkımızdan Allah Razı Olsun
Menü
Galeri
Haber
M.Fatih Akgül/M.Said Çelik/Mehmet Mikyas-İLKHA


Hizbullah Rehberi binlerce kişi tarafından anıldı

Eklenme Tarihi: 18.01.2015 15:07:26 | Hit: 2924 | Kategori: Güncel


Hizbullah Cemaati Kurucu Rehberi Hüseyin Velioğlu vefatının 15?inci yıldönümünde binlerce seveni tarafından kabri başında anıldı.

İstanbul Beykoz'da 17 Ocak 2000'de yapılan polis baskınıyla şehid edilen Hizbullah Cemaati Kurucu Rehberi Hüseyin Velioğlu'nun Batman Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan kabri, binlerce seveninin akınına uğradı.

 

Öğle namazının ardından Velioğlu'nun kabrine gruplar haline akın eden sevenlerinin sayısı, kısa sürede binleri aştı. Kadınların da yoğun ilgi gösterdiği kabristan ziyaretinde, Yasin ve salâvat ve dualar okunarak dualar edildi.

 

“Hizbullah Cemaati; Kur’an ve Sünneti esas alarak yola çıkmıştır”

Kabri başında Velioğlu'nun hayatından kesitler aktaran Hira-Der Başkanı M.Ali Rüzgar, “Şehit Rehber ve beraberindeki arkadaşları İslami bir cemaatin kurulması konusunda son adımı atmak üzere harekete geçtiler ve bir araya gelip cemaatin kuruluşunu karara bağladılar. Hizbullah Cemaati; gerek yerel ve gerekse ümmet bağlamında hiçbir cemaatin uzantısı, devamı, takipçisi veya aynısı olarak kurulmadı. Tamamen kendi şartları içerisinde, kendi imkanlarıyla ve kendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda kuruldu. Laik Kemalist rejimin yapısı İslam ve Müslümanlara karşı tutumu ve uygulamaları Müslüman halkın durumu bölgenin içinde bulunduğu şartlar, cemaatin kuruluşunda ana etken olmuşlardır. Dolayısıyla Hizbullah Cemaati, İslami sorumluluğu ifa etmek üzere, laik Kemalist rejimine karşı mücadele etmek için var olmuş ve bütün fitne unsurlarını ortadan kaldırıp Kur’an ve sünneti esas alarak, asr-ı saadet dönemi örnek alan İslami bir sistemi kurmak üzere yola çıkmıştır.” dedi.

 

“Dindar Kürt halkı asla ve asla PKK’ye boyun eğmeyecek”

PKK’nin Hizbullah Cemaatine yönelik saldırılarına da değinen Rüzgar, “1991 yılına gelindiğinde, PKK tarafından artık cemaate yönelik silahlı eylemler yapılmaya başlanmış ve cemaat mensuplarından yaralananlarla birlikte şehit düşenlerde olmuştu. Şehit Rehber; PKK ile bir çatışmanın yaşanmaması için yaptığı bütün çabaların dikkate alınmadığını ve cemaat olarak karşı tarafa herhangi bir karşılık verilmemesine rağmen saldırıların arttığını, özellikle de silahların kullanıldığını, cemaat varlığının tehdit noktasına gelindiğini bu nedenle direnmekten başka çarenin olmadığını görünce arkadaşlarıyla da gerekli istişareyi yaptıktan sonra cemaat olarak savunma kararı aldı. PKK geçmişten ders almamış olacak ki İslami şahsiyet kurum ve dindar insanlara karşı savaş açmış görünmektedir. PKK şunu iyice bilsin ki Müslüman ve dindar Kürt halkı asla ve asla PKK’ye boyun eğmeyecektir, bunu herkes böyle bilsin.”

 

“Şeyh Said mirasını alarak Kürdistan’da dalgalandırdı”

Rüzgar’ın ardından burada Kürtçe bir konuşma yapan Batman İmam Hatip-Der Başkanı Osman Teyfur, “Şehit Rehber Hüseyin Can, cengâverliğiyle, takva ve ihlasıyla bu yola koyuldu. Zalimlere hiçbir zaman boyun eğmedi. Zorbalara karşı bu hak yolda yürüdü. Şeyh Said’in davasının sahipsiz kalmadığını gösterdi. Şeyh Said’den kalan bu mirasın bayrağını alarak Kürdistan’da yine dalgalandırdı. Hiçbir zaman umutsuz olmadı. Milleti, müminleri gezdi ve İslam davasını anlattı. Yiğitler, onun etrafında toplandı, kalplerini açtılar ve onunla beraber yürüdüler. Ömrünün sonuna kadar onlara öncülük etti. Devamlı başı dağlar kadar dik, hiçbir zaman zalimlere karşı başını eğmedi.” diye konuştu.

 

Hizbullah Rehberi Hüseyin Velioğlu'nun ağabeyi de gelenlere teşekkürlerini ileterek, böylesi bir tablo karşısında çok duygulandığını dile getirdi.

 

Kabristana gelen binlerce kişi, yaptıkları duaların ardından Velioğlu’nun kabrinden ayrıldı. (M.Fatih Akgül/M.Said Çelik/Mehmet Mikyas-İLKHA)

Kapat

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm haklarıKaynakta Belirtilen'lere aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Haber Kategorileri
Adıyaman Namaz Vakitleri
Adres:Turgut Reis Mahallesi Barbaros Caddesi No:59/1 Adıyaman/MERKEZ - 0416 2131440

Oto Link
Beğenilen Linkler
Face Twitter
İletişim
admin@vahdet-der.com